Husiler, Kızıldeniz’de Yunanistan’a ait gemiyi vurdu

ABD ordusu, Yemen’de İran tarafından desteklenen Husilerin Yunanistan’a ait, Panama bayraklı M/T Wind isimli bir petrol tankerini vurduğunu duyurdu.

Ordunun açıklamasına göre, Kızıldeniz’de gemisavar balistik füze ile yapılan saldırı sonrası gemiyi su bastı.

“Bir koalisyon gemisi, M/T Wind’in imdat çağrısına hemen yanıt verdi ancak herhangi bir yardıma ihtiyaç duyulmadı” denilen açıklamada herhangi bir kayıp bildirilmediği ifade edildi.

Açıklamada “İran destekli Husilerin devam eden pervasız davranışları bölgesel istikrarı tehdit ediyor. Kızıldeniz ve Aden Körfezi’ndeki denizcilerin hayatlarını tehlikeye atıyor” denildi.

KIZILDENİZ’DEKİ DURUM

Yemen’de İran’ın desteklediği Husiler, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına tepki gerekçesiyle 31 Ekim 2023’ten bu yana Yemen açıklarında İsrailli şirketlere bağlı olduğunu belirttikleri ticari gemilere el koyuyor ve bazılarına da insansız hava araçları ve füzelerle saldırıyor.

Husilerin eylemlerinin ardından çok sayıda gemicilik şirketi, Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikeye girdiği gerekçesiyle 18 Aralık 2023’te bir grup ülkenin katılımıyla Husi güçlerine karşı “Refah Muhafızı Operasyonu” adında çok uluslu “deniz görev gücü” oluşturulduğunu açıkladı.

ABD ve İngiltere’nin, Yemen’de kontrollerinde bulunan bölgelere saldırısı üzerine Husiler, bu iki ülkenin tüm gemilerini hedef alacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x