Türkiye’nin 81 ilinde tamamen yasaklanacak! Bu altınlar elinizde patlayacak

2024 yılında başlayan altın satışına yönelik kısıtlamaların devam edeceği duyuruldu.

Kapalıçarşı’nın önde gelen isimlerinden İslam Memiş, piyasanın nabzını tutarak 2023 yılında başlayan ve 0.25 ve 0.50 gram altın üretimlerine getirilen kısıtlamaların genişletileceğini bildirdi.

YASAKLAR YOLDA

İslam Memiş’in açıklamalarına göre, 2024 yılında 22 ayar ve 1 gram altın üretimine yasak getirilecek. Ayrıca, 24 ayar gram altınların üretimi Hazine ve Maliye Bakanlığı Darphane Müdürlüğü tarafından belirlenen kurumlar tarafından yapılacak.

Bu yeni kısıtlamaların özellikle fiziki altın sahiplerini olumsuz etkileyeceğini vurgulayan Memiş, geçen yıl ithalatı dengelemek için getirilen altın ithalatına yönelik sınırlamaların ve kota uygulamalarının fiyatları artırdığını ve işçilik maliyetlerini yükselttiğini belirtti.

Kota Uygulaması Söz konusu yasağın altın sahiplerine ağır darbe vuracağını ifade eden Memiş, şunları söyledi:

“Bilindiği üzere, 2023 yılında ilk olarak ithalatı dengelemek adına altın ithalatına kısıtlama getirilmişti. İthalat yasağı ve kota uygulaması hayata geçirildi. Bu kota uygulamasıyla birlikte bir kilogram altına tam 3 bin dolar işçilik eklenmişti.

ÜRETİMİ YASAKLANDI!

Bu ek maliyetler hala sürüyor. Tabii ki, bu yasaklar memnuniyet verici değil. Beraberinde işçilik maliyetlerini ve talep artışını tetikleyerek panik havası yaratıyor. Kota uygulaması devreye girdikten sonra, ekonomi yönetimi 0.25 ve 0.50 gram altın üretimini yasakladı.

Daha önce bu hamlenin yanlış olduğunu belirtmiştim. Muhtemel bir 22 ayar altın üretim yasağının sektör temsilcileri için kötü haber olduğunu ifade eden Memiş, 24 ayar altın üretiminin belirli kurumlar tarafından yapılacağını açıkladı.

İslam Memiş, 2024 yılında olası yeni altın üretimi kısıtlamaları konusunda sektör temsilcilerini uyardı. Bu durumun altın alımını zorlaştırabileceğini ve talep artışıyla birlikte panik yaratabileceğini dile getirdi.

Özellikle seçim dönemlerinde alınacak ekonomik kararların ve atılacak adımların halk üzerinde ciddi maliyetlere yol açabileceğini düşünen Memiş, yatırımcıları varlıklarına sahip çıkmaya ve piyasaları dikkatle izlemeye çağırdı.

2024 yılında yeniden altın yasakları ile ilgili olarak, altın üretimi yasaklarına ilişkin yeni düzenlemelere hazırlıklı olmak gerektiğini belirten Memiş, “Geçen yıl 0.25 ve 0.50 gram altınlar yasaklandı. Ben her zaman şunu sordum: “Bu altınları kim alıyor?” İnsanlar düğüne, nişana katılıyor ve hediye olarak bu altınları takıyorlar.

AĞIR MALİYETLER BEKLENİYOR

Fiziki altın sahibi olan son nesil biziz. Geçtiğimiz yıl getirilen ve yakında açıklanacak olan yasaklar, üretim yasakları arttıkça altın almanın sonuna yaklaşıyor gibi görünüyor. Tabii ki, bu hemen gerçekleşecek bir durum değil, ancak ok yaydan çıkmışsa, hedefe doğru ilerler.

Bu yüzden varlıklarınıza sahip çıkın. Bundan sonraki süreçte, seçim dönemindeyiz, seçim ekonomisi uygulanmayacak denilse de, mevcut enflasyonist ortam ve insanların hissettiği yüksek maliyetler karşısında alınacak kararların ve atılacak yeni adımların halk üzerinde ciddi maliyetler doğuracağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x