Türkiye’nin En Ünlü AVM’siydi: Yıkım İşlemleri Başladı, Bakın Yerine Ne Yapılıyor!

Geçtiğimiz yıllarda 65 milyon dolar değerle satışı yapılan Profilo AVM’de yıkım işlemlerine resmen başlandı.

Yaz aylarında yapılan açıklama ile, AVM’nin Mecidiyeköy’de bulunan arazine milyarlarca lira değerinde bir konut projesi yapılacağı belirtilmişti. Aylardır süren tasfiye süreci tamamlanırken, İstanbul’un en eski AVM’lerinden biri olan yapı, son aylarda terk edilmiş bir vaziyette bulunuyordu.

İstanbul’un göbeğinde ilk kez 1998 yılında kapılarını açan alışveriş merkezi, aradan geçen 26 yılda birçok kez el değiştirdi. Kent hafızasının önemli simgelerinden biri olan AVM, geçtiğimiz yıllarda yapılan açıklama sonrası yıkım sürecine girmişti.

Bölgede açılan yeni alışveriş merkezlerinin ardından, eski ihtişamını kaybeden yapı, her geçen yıl cazibesini yitirmeye başladı.

Profilo AVM, borçları nedeniyle ilk olarak İş Bankası’na satıldı. İş Bankası, Profilo AVM’yi 2021 yılının Kasım ayında 989 milyon TL bedel üzerinden İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na sattı. 11 Kasım 2021’de İş Gayrimenkul”den KAP’a yapılan duyuruda “Yönetim Kurulumuzun 09.11.2022 tarihinde yapılan toplantısında; İstanbul İli, Şişli İlçesi, Mecidiyeköy Mahallesi”nde bulunan Profilo Alışveriş Merkezi’nin, yanındaki taşınmaz ile birlikte, Türkiye İş Bankası A.Ş.’den 989 milyon TL bedel üzerinden satın alınmasına karar verilmiştir” denilmişti.

YERİNE NE YAPILACAĞI ORTAYA ÇIKTI

Civardaki birkaç araziyle birleştirilecek Profilo AVM’nin milyarlarca liralık arazisinde, büyük bir rezidans inşaatı yükselecek. Yapılan açıklamalara göre, şehrin en büyük ve yüksek yapılarından birinin yapılacağı arazide, binlerce yeni konut ortaya çıkacak.

Şehrin göbeğinde çok kıymetli bir konuma sahip olan AVM, 2410 ada, 246 parselde, 15.963 metrekare alandan oluşuyor olsa da, AVM dışında konut projesine konu olacak arazi 9221 ada, 1 parselde, 2.686,34 metrekare alana sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x